Bir Zaman Makinesi: Hubble Uzay Teleskobu

İnsanlığın en büyük merakı olan evreni ve evrendeki yerimizi anlamamızı sağlayacak adeta bir zaman makinesi: Hubble Uzay Teleskobu.

İnsanoğlu, varlığının ilk gününden beri evreni ve evrendeki yerini merak etmiştir. Evrene, uzaya ve gezegenimize dair birçok farklı teori varlığını sürdürmüştür. Nitekim günümüzde dünyanın yuvarlak olup olmaması gibi konuları geride bırakacak teknolojik ilerlemeler kaydeden insanoğlunun merakının sınırlarına ulaşılmamış aksine sınırları genişlemiştir.

Kendisine verilen zekanı, kavrama gücünü, icat etme ve tasarlama kabiliyetlerini evreni ve evrendeki yerini anlama yolunda da kullanan insanlık gün geçtikçe bu doğrultuda akılalmaz buluşlara imza atmaya devam etmektedir.

Edwin Hubble

Gelelim bize 13.5 milyar yıl öncesini gösterecek olan ve adeta bir zaman makinesi görevi görecek olan Hubble uzay teleskobuna.
Kozmosu anlama ve keşfetme yolunda bize öncülük eden ve hiç görülmemiş olanı bizlere gösteren Hubble teleskobu adını; evrende Samanyolu Galaksisi dışında da gökadalar bulunduğunu kanıtlayan Amerikalı astronom Edwin Hubble‘dan almıştır.

 

 

 

Hubble uzay teleskobu, 24 Nisan 1990 tarihinde Discovery uzay mekiği ile fırlatılmıştır ve 30 yılı aşkın süredir dünyamızın yörüngesinde keşiflerine devam etmektedir. Şimdiye kadar yapmış olduğu 1.4 milyon keşif; 18.000i aşkın makaleye ve uzay bilimiyle alakalı çeşitli kitaplara adeta kaynak olmuştur. Çeşitli görevlerle teknik bakımları ve parça yenilemeleri yapılan Hubble, bu uzun görev hayatına sahip olmuştur.

Hubble Space Telescope


Hubble uzay teleskobunun algıladığı ışık yelpazesi ultraviyoleden-görünür ışığı kapsayarak-kızılötesi ışığa kadar uzanmaktadır. Bu sayede güneş sistemimizin dışındaki astronomik nesneleri, gezegenleri ve galaksileri incelerken güneş sistemimizdeki gezegenleri ve olayları da incelememize fırsat sunmaktadır.

 

 

 

Hizmet ettiği uzay sektöründe birçok araştırmaya ilham kaynağı olmuş, milyarlarca ışık yılı mesafedeki sırları bizlere göstererek bir zaman makinesi görevi görmüştür. İnsanlığın dehasının ürünü olan Hubble teleskobu evreni anlama yolunda bizlere rehber olmuş ufkumuzu milyarlarca yıl ötesine kadar genişletmiştir.


Uzay araştırmalarının hız kazanması ve teknolojinin de gelişimi ile 2021 yılında uzaya gönderilmesi beklenen James Webb uzay teleskobu ile Hubble’ın görevinin tamamlanması planlanmaktadır.

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Uzay kategorisindeki diğer yazılarımıza bakmak için tıklayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir