Neuralink nedir? İnsan-Yapay Zeka Birleşimi Neyi İfade Ediyor?

Bu yazımızda insanoğlunun geleceğini ifade eden ve çoğu bilim-kurgu filmine konu olmuş insan-yapay zeka birleşimi konusunu ve bu konu üzerinde çalışan Neuralink adlı şirketi inceleyeceğiz.

Öncelikle insan-yapay zeka arayüzü ifadesini inceleyelim. İnsan ile AI arasında olan bu ilişkide yapay zeka insanın evrimsel olarak yetersiz olduğu ya da gelişmeye açık olan özelliklerini tamamlıyor diyebiliriz. Örneğin kaybolduğunuzda gözünüze yansıyan yol tarifi, hareket konusunda zorluk çeken felç hastalarının yürüyebilmesi ya da koşarken sevdiğiniz şarkının beyninizde çaldığını düşünün. Evet, görebildiğiniz gibi birçok etki alanına sahip.

Peki bunu nasıl yapacaklar?

Musk, yapılacak işlemin herhangi bir büyük cerrahi kesim işlemi yapmadan büyük damarlar aracılığıyla beynin üst tabakasına dijital katman yerleştirmek olduğunu söylüyor. Kulağa korkutucu geliyor değil mi?

neuralink

Kulağa korkutucu gelsin gelmesin ama bu konu üzerinde ciddi çalışmalar yürüten bir şirket var: Neuralink

Neuralink, 2017 yılında Elon Musk ve 8 nörolog tarafından kurulmuş ve implante edilebilir bir makine-insan arayüzü geliştirmeyi amaçlayan Nöroteknoloji şirketidir. Bu şirketin gelecek planları arasında yapay zeka-insan arayüzü haricinde sinirsel kökenli hastalıklara  kesin çözüm bulmak gibi bir amacı da var. Neuralink, yakın tarihte bu alanda çalışmalar yapması için farklı üniversitelerden ünlü nörobilimcileri işe almış durumda. Bu şirket aynı zamanda Musk’ın yapay zeka araştırma amaçlı kurduğu Open AI isimli şirketiyle aynı ofis binasını paylaşıyor.

yapay zeka

  Peki Bizi Gelecekte Neler Bekliyor?

Bu konu hakkında birkaç ihtimal var. Bu ihtimallerden ilki yapay zekanın sadece insanların sorunlarına çare bulma odaklı olmasıyla karşımıza çıkıyor. Bu ihtimal yapay zeka ilerleyen zamanlarda çok daha fazla alanda gelişme kaydedeceği için kısa vadeli bir ihtimal olarak görünüyor. İkinci ihtimal ise yapay zekanın bize sağladığı imkanlar sayesinde teknolojik tekilliğe ulaşmak yani Transhümanizm. Transhümanizm’e göre insanlar herhangi bir bulut ağı içerisinde bir merkezden bir merkeze bedene ihtiyaç duymadan hareket edebilir, iletişim kurabilir. Evet, hayal gibi gelse de bizi gelecekte bunlar bekliyor arkadaşlar ama bu ihtimaller güzel bir rüyadan kâbusa da dönüşebilir. Çünkü insanlar yapay zekaya, tekerleğe ve ateşe erişebildiği gibi direkt erişemeyecekler; bir şirket belki de bir devletin projesi olarak bu ürüne sahip olacaklar. Bu verilerin yönetimi güvenli bir merkez tarafından yapılmazsa insanlar çok kolay manipüle edilebilir bir hale bürünebilir. Ya da robotlaşmış bir hale…

teknolojik tekillik

İnsanoğlunu nelerin beklediği hakkında araştırma yapmayı seven birisiyim.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir