İnternet Nasıl İletiliyor? Deniz Altı İletişim Kabloları Nedir?

Kıtalar arası internet iletişiminin nasıl sağlandığını daha önce hiç düşündünüz mü? Eğer önceden düşündüyseniz yüksek ihtimalle aklınıza bunun uydular tarafından sağlandığı gelmiştir. Ancak bu iletişimin büyük çoğunluğu uydular tarafından sağlanmıyor, bu iletişimin büyük çoğunluğu deniz altı iletişim kabloları (Submarine communications cablesaracılığıyla sağlanıyor. SpaceX tarafından hazırlanan bir proje olan Starlink ise bu iletişimi uydular aracılığıyla sağlamak istese de şu anlık bu iletişimin büyük çoğunluğu halen bu kablolar tarafından sağlanıyor.

Deniz Altı İletişim Kabloları Nerede Bulunuyor?

Adından anlaşılacağı üzere bu kablolar denizlerin, okyanusların altında bulunuyor. Bu kabloların yerleri güvenlik için gizlenmiş olsa da bu kabloların nereleri bağladığını internet üzerinden görmek mümkün.

deniz altı internet kabloları

Dünya’nın üzerindeki internet iletişiminin %99’u bu kablolar aracılığıyla sağlandığı için bu kabloların tam konumları kritik önem taşıyor. Yerlerinin tamamen bilinmeleri durumunda yapılacak olan olası terör saldırıları Dünya üzerindeki iletişimi ciddi oranlarda etkileyebilir.

Türkiye’ye İnternet Nasıl Ulaşıyor?

Haritadaki verilere göre Türkiye’ye ulaşan birkaç kablo hattı bulunuyor. Bunlardan ikisi olan Turcyos-1 ve Turcyos-2 KKTC ile bağlantıyı sağlıyor. Ayrıca Marmaris’e ulaşan ve Uzakdoğu – Avrupa veri akışını sağlayan hatlardan ikisi olan SeaMeWe-3 (39.000 km) ve SeaMeWe-5 (20.000 km) ise internet bağlantımızda önemli bir yer tutuyor. İstanbul’a ulaşan 2 farklı hat bulunuyor, bunlar MedNautilus Submarine System (Akdeniz) ve KAFOS (Türkiye – Bulgaristan – Romanya). Eğer tüm deniz altı iletişim kablolarını  incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

türkiye internet kabloları

Bu Kablolar Zarar Görmüyor Mu?

Evet görüyor. Bu kabloların zarar görmesi zaten beklenen bir şey olur. Bu yüzden kabloların yerleri gizli tutuluyor. Ancak bu kablolar doğal sebeplerle de hasar görebiliyor. Denizlerin ve okyanusların altında bulundukları için dayanıklı bir şekilde tasarlanması gerek. Bu kabloların yapısını aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

deniz altı iletişim

Aşağıdaki videoda ise bir köpek balığının bu kablolardan birine nasıl saldırdığını izleyebilirsiniz.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz 🙂

 

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir