Yeni Nesil Konsol Nedir? Hangi Oyunlar Yeni Nesil?

Salgınların, depremlerin, kayıpların, felaketlerin yılı olan 2020’nin son aylarında oyun dünyası için hareketli anlar yaşandı. “Yeni Nesil” dediğimiz konsollar ve oyunlar piyasaya çıkış yaptı. Peki “Yeni Nesil” nedir? Hangi oyunlar yeni nesildir? Bu yazımızda size yeni nesil oyun ve konsol kavramlarından bahsedeceğiz.

Yeni Nesil Nedir?

Bugünlerde oyun dünyasında yeni nesil genellikle PS5 ve Xbox Series X (Series S de var ama daha çok X’ten bahsedeceğiz) ile birlikte hayatımıza giren oyunları belirtmek için kullanılıyor. Yeni nesil oyunlar gelişmiş grafikler, fizik motorları ve elbette yüksek fiyatlarıyda dikkat çekiyor, örneğin bir yeni nesil oyun olan “Demon’s Soul” 619 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Tabi yüksek olan sadece oyunların fiyatı değil yeni nesil konsollar da pahalı. Artan fiyatlarda pandemiyle birlikte düşen üretim de etkili eğer aceleniz yoksa pandeminin bitmesiyle birlikte gelecek olan üretim artışını bekleyebilirsiniz.

oyun

Demon’s Souls PS Store’da 619 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

Playstation ve Xbox, Farkları Ne?

Playstation SONY tarafından geliştirilen bir konsolken Xbox, Windows tarafından geliştiriliyor. Ülkemizde Playstation daha yaygın kullanılsa da hatrı sayılır bir miktarda Xbox kullanıcısı da bulunuyor. Playstation denince akla tabiki de Exclusive (PS Özel) oyunlar geliyor, God of War, Spiderman gibi bazı oyunlar sadece Playstation platformundan oynanabiliyor. Xbox Konsollarının öne çıkan özelliği ise “Game Pass” sistemi. Bu sistemde aylık belirli bir ücret karşılığı Pass sisteminde bulunan oyunları oynayabiliyorsunuz  ancak Xbox için exclusive oyun yok, Microsoft’a ait olduğu için oyunlar PC platformuna da çıkıyor ancak PS için olmayabiliyor.

ps5

Playstation 5

Konsol ve Oyun Fiyatları Ne Durumda?

Bu sorunun cevabı gerçekten kısa “pahalı” :). Tabi bunda kur ve vergi gibi ek faktörler de bulunuyor ancak oyun dünyasındaki büyümeyle gelen artan maliyetler de önemli bir faktör. Sonuçta oyunlar yapımı gerçekten de pahalı olan ürünler. Merak eden olursa diye konsolların fiyatlarını aşağıya bırakıyorum

  • Xbox Series X – 8299
  • Playstation 5 – 8299 (Karaborsada 15000 civarı)
  • Xbox Series S – 5399
  • Xbox Game Pass Ultimate – 44.99 TL / Aylık

(Konsol fiyatları Vatan Bilgisayardan alınmıştır.)

Peki siz yeni nesil hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Oyunlarla ilgili diğer yazılarımıza göz atmak için tıklayın 🙂

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir