Cyberpunk 2077 İncelemesi-Cyberpunk 2077 Alınır Mı? Parasına Değer mi?

Cyberpunk 2077 İncelemesi

Bu yazımızda yakın zamanda çıkan ve oyun dünyasında büyük bir ses getiren Cyberpunk 2077’yi inceliyoruz. Oyun çıktığı andan itibaren oyun dünyasını ikiye bölmüş durumda. Biz de bu yazımızda Cyberpunk 2077’yi enine boyuna inceliyoruz.
Cyberpunk 2077 inceleme

Cyberpunk 2077 Nasıl Bir Oyun?

Cyberpunk 2077 parasına değer mi

 

Öncelikle bilmeyenler için Cyberpunk 2077’den biraz bahsedelim. CD Projekt RED tarafından yaklaşık 7 yıldır geliştirilen Cyberpunk2077 bir RPG aksiyon oyunu. CD Projekt RED daha önce Witcher 3 gibi başarılı bir oyuna imza attığı için oyuncuların beklentisi de doğal olarak yüksekti. Bakalım Cyberpunk 2077 oyuncuların bu beklentisini karşılayabilmiş mi?

Hikaye: Sürükleyici ve Aksiyonu Bol

Cyberpunk2077 alınır mı?

Hikaye kısmında Cyberpunk 2077 beklentileri karşılamış gibi görünüyor. Hikayenin temposu pek düşmüyor. Gayet sürükleyici ve içine çeken bir olay örgüsü var. Burada Johnny Silverhand (Keanu Reeves) karakterinin etkisi büyük. Johnny Silverhand  öylesine eklenmiş bir yan karakterden çok, hikayenin gidişatına direkt etki eden bir karakter diyebiliriz. Cyberpunk 2077’de diyalog seçenekleri ise gidişata pek etki etmiyor. Konuşmayı uzatmaktan öteye geçemeyen bir diyalog sistemi var. Oyunun başındaki seçimleri saymazsak oyun nasıl isterse öyle oynuyorsunuz diyebiliriz. Türkçe altyazı ise oyunun hikayesinin bize aktarılmasında güzel bir etkiye sahip.

Yan görevlerden bahsetmek gerekirse ana hikayenin akışını bozmayan, kararında bir yan görev algoritması var. Yan görevler bitmeden oyun ilerlemediği için bunu sevmeyenler olabilir ama oyun bittiğinde yan görevlerin önemli olduğunun farkına varıyoruz. Kısacası yan görevler oyuna tat katmakla birlikte bizi ana hikayeden de uzaklaştırmıyor.

Açık Dünya: Night City Fazlasıyla Canlı

Night city

 

Cyberpunk 2077 açık dünya olarak farkını ortaya koymayı başarmış. Oyunda sürekli bir kalabalığın içindeyiz. Kalabalıkta her karakterin ayrı bir hikayesi olmasa da farklı yaşamlar olduğunu söylemek mümkün. Night City sadece kalabalık ortamlardan oluşmuyor. Şehirde tenha bölgeler ve illegal işlerin döndüğü ortamlar da mevcut. Bir süre sonra açık dünyadaki olaylar tekrara düşüyor. Yine de açık dünyasının canlılığı ve güzel detayları için oyun bu konuda başarılı diyebiliriz.

Oynanış: Eksiklerle Dolu Ama Fena Değil

Cyberpunk 2077 oynanış

Oynanış kısmına geldiğimizde ise Cyberpunk ortalama bir iş çıkarmış. Yetenek sisteminin yanında alt yetenek sistemi de mevcut. Sürdüğünüz araçlara göre farklı hissiyatlar, kullandığınız silahlara göre verilen hasarın artması gibi olaylar oyunu daha çekici kılıyor. Maalesef sadece bunlar yok. Kaplamaların geç ve yanlış yüklenmesi, yapay zekanın bazı durumlarda ortalamanın altında olması, NPC’lerin birbirine benzemesi gibi sorunlar oyun deneyimini kötü etkiliyor.

Sonuç: Performans Sorunları, Hatalar ve Yaratılan Yanlış Beklentilerin Altında Ezilse De İyi Bir Oyun

Cyberpunk 2077 sonuç

Oyunu konsollarda deneyimleyenler ve bazı bilgisayar oyuncuları yüklenmeyen dokular, bomboş bir Night City veya tonla hata yüzünden CD Projekt RED’i topa tutuyorlar. Hiçbir erteleme almasaydı eski nesil konsollar ve Nvidia 2000 serisi ekran kartları son modelken çıkacak bir oyunun teknik anlamda bu kadar kötü bir deneyim sunması kabul edilebilir bir durum değil.

Işın izleme ve DLSS açıkken RTX 2000 serisi ekran kartlarla stabil 60 kare alabilmek mümkün değil. CD Projekt RED ayrıntılı bir sistem gereksinimleri listesi yayınladığı zaman olumlu yönde beklentiler oluşmuştu ancak görünen o ki o listede saniye başına 30 kare hedeflenmiş. Bilgisayar oyunlarında genel olarak kabul gören değer 60 kare olduğu için ne kadar süslü bir şekilde hazırlanmış olursa olsun Cyberpunk 2077 için de sistem gereksinimleri diğer her büyük çaplı oyun gibi kağıt üzerinde kalıyor.

Kısacası şimdilik bu oyunu satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Oyuna yapılacak olan iyileştirmeler sonucunda oyun daha oynanabilir bir hale geldiğinde almanız daha mantıklı olur. Ps4 ve Xbox içinse kesinlikle almamanızı tavsiye ediyoruz.

Oyun oynamayı ve dizi izlemeyi severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir