5 En İyi 3D Animasyon Programı

İzlediğimiz filmler, diziler, reklamlar, belgeseller; oynadığımız video oyunlar gibi birçok yapımın arka planında bilgisayar programlarıyla çalışıldığını bilmeyenimiz yoktur. Görsel açıdan kalite isteyen bu işlerin ortaya konması için gereken en önemli şeylerden biri de hiç şüphesiz bilgisayar ortamında bu çalışmaları yapabilecek program ve yazılımlardır. Şimdi 3D yazılım, VR(sanal gerçeklik) teknolojileri, mimari tasarımlar, görsel efektler ve animasyonlar için kullanılan en popüler & kaliteli 3D animasyon programlarından birkaçına gelelim. İşte sizler için derlediğimiz 5 en iyi 3D animasyon programı:

5 En İyi 3D Animasyon Programı

1- Autodesk 3DS Max

Oyun sektöründe ismini duyurmuş bir şirket olan Blizzard Entertaintment ve hem oyun hem de dizi-film alanında önemli işlere imza atan Blur Studio‘nun kullandığı bu programımız Autodesk şirketine ait bir program. Özellikle karakter tasarlama konusunda kullanıcılarına geniş imkanlar sağlayan 3DS Max, bu iş için kalitesini ortaya koymuş ve adını duyurmuş durumda.

 

2- Autodesk Maya

Film, dizi ve reklam firmalarının karakter tasarlama, modelleme ve animasyon alanındaki gözde ismi olan Maya, bu işler için en kapsamlı program olarak görülmektedir. Yine 3DS Max gibi Autodesk şirketine ait olan bu program yukarıda belirttiğim iki stüdyo dışında Walt Disney Animation Studios ve Weta Digital gibi önemli isimlerin de kullandığı yazılımlardan.

3- ZBrush

Özellikle organik karakter modelleme alanında kullanıcılarının hizmetine sunulan bir diğer program olan ZBrush ise Pixologic firmasına ait bir yazılım. Diğer programlara göre farklı bir arayüzü bulunmasına rağmen demin bahsettiğimiz dört şirketin de kullanıyor olduğu bir program olmakla adını duyurmuş bulunuyor.

4- Maxon Cinema 4D

Listemizin dördüncü sırasında ise yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı sağlayan ve sade bir arayüze sahip olan Maxon Cinema 4D bulunmakta. Cineware özelliği sayesinde After Effects ile uyumlu olan bu program da animasyon severlerin kullanımına sunulmuş durumda.

5- Blender

Listemizin son sırasına saklamamın birçok nedeni olan Blender ise açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz olmasıyla yaygınlık kazanmış bir program. Sadece ücretsiz olması değil, Pixar‘dan Tony deRose’un da belirttiği gibi Pixar’ın kullandığı uygulamanın yaptığı her şeyi yapabilmesi ile de bu iş için gönüllü insanların kalbini kazanmış durumda.

Benzeri uygulamalara göre Youtube’da aratılmada belirgin farklar atan Blender, kendi haber sitesi ve dahil olduğu sanat topluluğu sayesinde geniş kullanıcı kitlesinde sahip. Bu sayede Blender için en iyi 3D animasyon programı olmaya aday diyebiliriz.

Eğer sizin de 3D animasyon konusunda hayalleriniz varsa Blender ile başlamamanız için hiçbir sebep yok.

 

Diğer teknoloji yazılarımıza göz atmak için tıklayın

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir