WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

WhatsApp son günlerde insanlara yeni bir sözleşme bildirimi göndermeye başladı. Bildirimde 8 Şubat’tan itibaren güncellenecek hizmet şartları ve gizlilik politikasını kabul etmeleri isteniyordu, kabul etmeyenler için ise WhatsApp 8 Şubat’tan tarihten itibaren artık kullanılamayacak.

whatsapp

Peki Değişen Ne?

WhatsApp güncellediği hizmet şartları ile birçok veri paylaşma politikasını hayata geçirdi bu sözleşme bildirimi ile de yasal kısmı halletti. Bundan sonra WhatsApp’ta yaptığınız tüm hareketler Facebook ile paylaşılacak ve size daha iyi bir deneyim (?) sunulacak.

Ne Yapmam Lazım?

Değişen şartları kabul edip WhatsApp kullanmaya devam edebilir veya yazının devamında bahsedeceğimiz alternatif uygulamalardan birine geçiş yapabilirsiniz. WhatsApp toplumun her kesimi tarafından kullanıldığı için farklı bir uygulamaya geçiş sıkıntılı olabilir ama sonuçta WhatsApp da hayatımıza tek günde girmedi değil mi?

1. Signal

WhatsApp’ın yeni politikaları karşısında Elon Musk “Use Signal” diye bir twit attı. Peki nedir bu Signal? Açık kaynak kodlu gizliliği ön planda tutan Signal 2014 yılında kullanıcılarla buluştu. 2018 yılına geldiğimizde Moxie Marlinspike Whatsapp kurucu ortağı Brian Acton Signal Foundation’ı kurdu. Vakıf sermaye olarak ise Whatsapp’ı Facebook’a satan Acton’dan gelen 50 Milyon Doları kullandı.

GitHub(Kaynak Kodları) | Play Store | App Store

use signal

2. Telegram

Rus bir yazılımcı tarafından geliştirilen Telegram da verilerini hiç kimseyle paylaşmadığını söylüyor. Firma 2014 yılında mesajlara erişebilen herhangi bir kişiye 300.000$ ödül vereceğini açıklamıştı ancak bir kazanan olmamıştı.

Play Store | App Store

3. Viber

Birçok işletim sistemi için destek sunan Viber ilk kez 2010 yılında Skype’a rakip olarak piyasaya sürüldü. 2010 yılında İsrail’de geliştirilen Viber 2014 yılında Lüksemburg merkezli Rakuten’e satıldı ve 2017 yılında ise ismini Rakuten Viber olarak değiştirdi.

Play Store | App Store

4.Threema

WhatsApp için bir alternatif olan Threema da tıpkı Signal gibi açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İsviçre merkezli hizmet veren uygulama da gizlilik politikaları konusunda taviz vermeyen bir firmadır.

Play Store | App Store

5. Line

2011 yılında Japonlar tarafından geliştirilen Line, resmi hesaplar, çıkartmalar, zaman tüneli gibi birçok farklı özellik sunuyor. Uygulama aynı zamanda LINE Games, LINE PLAY, LINE Camera ve LINE Card gibi farklı uygulamaları da sunuyor.

Play Store | App Store

6. BiP

Listemizde Turkcell tarafından geliştirilen Türk uygulaması BiP’e yer vermeseydik olmazdı 🙂 Kendine özel çıkartma, caps oluşturma gibi sistemler barındıran BiP kaybolan mesajlar gibi özelliklere de sahip.

BiP.com | Play Store | App Store

Peki ya siz WhatsApp’ın yeni politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz? WhatsApp yerine hangi alternatif uygulamayı önerirsiniz?

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir