Teknolojik Tekillik (Singularity) Nedir? Transhümanizm Mümkün Mü?

Transhümanizm: İnsanoğlunun ölümsüzlük konusundaki son umudu ve Teknolojik Tekillik nedir ?

Transhümanizm, insanın üst insana evrildiği yani hastalık gibi istenmeyen yönlerinden kurtulduğu ve yeteneklerinin bilim ve teknoloji sayesinde arttırıldığı düşünsel harekettir. 1957 yılından beri var olan bu düşünceye olan inanç günümüzdeki insan-yapay zeka arayüzü çalışmalarıyla beraber büyük artış göstermiştir. Bu fikir bir önceki yazımda belirttiğim şirket olan neuralink ile oldukça ilişkilendiriliyor çünkü insan-yapay zeka arasındaki ilişkinin aynı bedene taşınmasına sebep olan insan beynine çip implante etme işlemine oldukça yakın durumdalar. Bu durum çoğu insana ütopik gelse de bunun gerçekleşmesi sonucunda bir distopya oluşacağına dair inançlar da oldukça fazla. Bu yüzden neuralink kurucusu Elon Musk, isteyen kendisine bu işlemleri yaptırmayabilir diye belirtiyor ama insanlar etrafında kendinden çok daha yetenekli kişilerle karşılaştıkça bu özelliklere sahip olmak isteyeceklerdir.

transhümanizm

Peki transhümanizm nasıl mümkün olacak? Neden hem ütopya hem distopya olarak yorumlanıyor?

Teknolojik Tekillik akımının öncüsü Ray Kurzweil’in yaptığı çalışmalara göre yapay zeka katlanarak büyüyen bir gelişme kaydediyor. Bu gelişme insanoğlunun gelişiminden çok daha hızlı ilerliyor ve 2029 yılında yapay zeka sayesinde insan beyninin tersine mühendisliğini tamamlamış olacağız. Bu çalışma bize insan beynini oluşturabilecek teknolojik yetkinliği ve algoritmik yöntemleri sağlayacak. Bu sürecin ilerleyen aşamalarında yapay zeka kendi yazılımını yazıp kendi makinelerini geliştirebilecek. 2045’e geldiğimizde ise insan-makine birlikteliğinin zekası milyar kat genişleyecek ve bu teknolojik tekillik(singularity) adını alacak. İşte bu noktada biz bulut içerisinde beden kavramından uzakta bir nevi ölümsüzlüğü bulmuşken yönetim yapay zekanın elinde bulunacak ve bu da  yaşadığımız dünyanın ütopya mı yoksa distopya mı olduğuna dair soruları yapay zekanın inisiyatifine bırakacak.singularity

Gelecekte ne gibi tehlikelerle karşılaşabiliriz?

Biyoterörizm olarak adlandırılan yeni bir tehdit birimi doğabilir. Biyoteröristler, kolayca birisi hakkında veri çalabilir, bu verileri değiştirebilir veya insanların bulut içerisindeki yaşamına son verebilirler ama bu gibi sorunlara pek de yabancı değiliz. İnsanlık tarihindeki her buluş kendisiyle beraber sistem açıklarını beraberinde getirdi. Biz bu sorunlara karamsar yaklaşmadan yine teknolojinin fırsatlarını sayesinde çözüm üretebildik fakat bu sefer geçmişte olduğundan farklı olarak teknolojinin de bir zekaya sahip olduğu gelecek bizi bekliyor. Üst insana mı dönüşeceğiz yoksa kendimizden üst varlıkların oluşmasına izin mi vereceğiz? Bu henüz cevap bulmuş bir soru değil ve buna cevap verecek varlık insan değilmiş gibi görünüyor.

teknolojik tekillik

 

İnsanoğlunu nelerin beklediği hakkında araştırma yapmayı seven birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir