EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ve havale bankacılıkta sıklıkla karşılaştığımız terimlerdir. Çoğu insan bu ikisini birbiriyle karıştırabiliyor peki EFT ve havale arasındaki fark nedir? Hangisi daha kullanışlıdır? EFT ve havale hangi durumlarda kullanılmadırı? Hangisi daha avantajlıdır? Bu soruların çözümünü bu yazımızda bulacaksınız…

eft

Kısaca özetlemek gerekirse EFT farklı bankalar arasındaki para transferini kapsarken, havale aynı banka içindeki para transferlerini kapsar.

 

Hangisi daha avantajlıdır?

EFT farklı bankalar arası yapıldığı için hesaba daha geç düşer ve sadece mesai saatlerinde gerçekleşir. Haftasonu veya resmi bir tatilde yaptığınız EFT bir sonraki mesai gününde karşı tarafın hesabına tanımlanacaktır.

wallet

Havale ise aynı banka içi transferi kapsadığından herhangi bir zamanda yapılabilir ve karşı tarafın hesabına dakikalar içinde tanımlanır.

Duruma böyle bakınca havale daha avantajlıdır. Bu yüzden aynı banka içi transfer bankalar arası transfere tercih edilmelidir.

EFT Havale Fiyatları Nasıl?

EFT ücreti işlem tutarının bin TL’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL olarak belirlendi. İşlem tutarı bin TL ile 50 bin TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi.

Havale ücretleri ise bu ücretlerin yarısıdır.

Bu yüzden fiyat ve hız olarak Havale daha kullanışlıdır.

Ancak 11.11.2020 Tarihinde TCMB tarafından açıklamaya göre 11 pilot banka arasındaki para transferinde zaman sınırı bulunmayacak. Yani istediğimiz an istediğimiz bankanın hesabına beklemeden anında para gönderebileceğiz! Anlık transfer limiti ise 1.000 TL olarak belirlenmiş yani 1.000 TL ve altındaki paralarınızı bundan sonra istediğiniz bankanın hesabına anında gönderebileceksiniz! Yeni sisteme ise FAST ismi verilecek.

Emircan Yıldırım

Daha önce birçok blog/forum projesinde yer aldım ve tecrübeler edindim. 2020 yılında ise güvendiğim insanları da yanıma alarak Webinsan'ı kurmaya karar verdim. Şimdi ise hep beraber daha da ileriye gidiyoruz :)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir