2020 Yılında Dünya Gündeminde Neler Oldu?

Kimimize göre hayatımızın en berbat yılı olan 2020 şüphesiz ki önümüzdeki zamanlarda kesinlikle hatırlayacağımız bir yıl oldu. Sevinciyle üzüntüsüyle bir yılı daha atlattık. Bugün kendime şu soruyu sordum: İleride genç nesle 2020 yılını nasıl anlatacaksın? Bu soruya cevaben bu yazıyı yazmaya karar aldım. Çok fazla detaya girmeden kısaca size 2020 yılında dünya gündemine oturan olaylardan söz etmek istedim. Malum 1.planda kendini gösteren pandemiden ziyade 2.planda kalmış sosyal, politik ve bilimsel gündemdeki olayları aktarmaya çalıştım. Keyifli okumalar…

Avustralya Orman Yangınları

Gerek sosyal medyada gerek de sosyal hayatımızda 2020 yılının başlarında sürekli görüntüleriyle karşılaştığımız, yüreğimizi burkmuş ve bize ‘şimdiden mi 2020’ dedirtmiş acıklı bir olay.

Haziran 2019’da başlayarak yaklaşık 240 gün süren orman yangınları Avustralya’nın en büyük yangını olarak kabul gördü. Yaklaşık 8 milyon hektarlık alan kül oldu. 2500 civarı bina kullanılamaz hale geldi. 28 kişi ve 1.1 milyardan fazla hayvanın ölümüne neden olmuştur. Yangının büyüklüğünü ve çevreye verdiği zararı gösterecek bir video ekledik:

NASA Ay’da Su Bulduğunu Açıkladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) günler öncesinden ipuçlarını verdiği keşfi duyurdu ve tek doğal uydumuz olan Ay’da su bulunduğuna dair nihai kanıtlara ulaşıldığını açıkladı.

‘Su moleküllerinin tespit edildiği’ açıklaması, NASA’nın Ay’da üs kurma umutlarını da güçlendirecek.

Amaç, Ay’ın doğal kaynaklarından faydalanıp bu üssün devamlılığını sağlayabilmek. Daha önce Ay’ın gölgede kalan kraterlerindeki keşfedilen suyun aksine, bilim insanları Ay’ın Güneş gören yüzünde su molekülleri tespit etti.

Çin Dünya’nın İlk 6G Uydusu’nu Uzaya Gönderdi

Çin’in en iyi üniversitelerinden bir tanesi olarak bilinen Elektronik Bilim ve Teknolojileri Üniversitesi’nin liderliğinde geliştirilen dünyanın ilk 6G test uydusu, uzaya resmen gönderildi. Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nde gerçekleştirilen fırlatma, çok önemli gelişmelere sahne olacak gibi görünüyor.

Çinli yetkililer, dünyanın ilk 6G uydusuna “Tianyan 05” ismini verdiler. Üniversite ekibinin yanı sıra, “Chengdu Guoxing Aerospace Science and Technology” ile “Beijing Weinaxingkong Technology” isimli şirketlerin de çabalarıyla geliştirilen uydu, terahertz bandının iletişim için neler sunduğunu ortaya koyacak. Ayrıca bu uydu, gezegenimizin uzaydan daha etkili bir şekilde izlenmesini sağlayacak. Uzmanlara göre Tianyan 05 ile tarım ve hayvancılık, inşaat halindeki binalar ve afet durumları anlık olarak izlenebilecek.

Elon Musk Sonunda Başardı

2020’de tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan yollamak için roket fırlattı. ABD’li şirket SpaceX, 30 Mayıs 2020 günü ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Crew Dragon isimli uzay aracını 2 astronot ile başarılı şekilde uzaya gönderdi. Elon Musk’a ait şirket SpaceX, bu başarılı fırlatma ile uzaya ilk defa insanlı uçuş gerçekleştirirken 16 Kasım 2020’de SpaceX Falcon 9 roketi, içinde “Crew-1” adı verilen 4 astronot ile Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstayonu’na (ISS) kenetlenerek fırlatıldı.

Mavi Dolunay Gözlemlendi

Tüm dünyada merakla beklenen Mavi Dolunay, İskenderun’da Amanos Dağları’nın üzerinden görüntülendi.

Gençlerin cep telefonları ile görüntülemeye çalıştığı ay manzaraları görsel şölene dönüştü. Nadir rastlanan gökyüzü olaylarından biri olan Mavi Ay’ın tam olarak mavi renge dönüşümü ise 23.00 da başladı.

Hatay’da havanın bulutsuz olduğu bölgelerde görüntülenen Mavi Ay kartpostallık görüntüler oluşturdu.

794 Yıl Sonra Jüpiter ve Satürn Kavuştu

Gökbilimciler, Güneş Sistemi’nin en büyük iki gezegeni olan Jüpiter ve Satürn’ün yakınlaşmasını büyük kavuşum olarak isimlendiriyorlar. Büyük kavuşum gerçekleşti ve Jüpiter ile Satürn aralarında yalnızca 0,1 derecelik bir açı kalacak şekilde gezegenler birbirine yakınlaştı. Kavuşum adı verilen bu olay, Dünya’dan da rahatça gözlemlenebildi.

Boeing 737 Max Pistlere Döndü ve Yine Fiyasko

Boeing, geçtiğimiz yıllarda “737 Max” tipi yolcu uçaklarının uçuş kontrol sistemindeki üretim hatasının yol açtığı uçak kazaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Endonezya’da Lion Hava Yollarına ait bir Boeing 737 Max tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, 737 Max tipi uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ait bir diğer Boeing 737 Max tipi yolcu uçağı da 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya’daki kazanın ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açısı sensörleri arasındaki veri uyuşmazlığının, “Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi” (MCAS) adı verilen kontrol sistemini otomatik devreye sokmasını etkilediği belirtilmişti.

Gerekli kontrol ve testlerin ardından pistlere geri dönen 737 Max, 2020 yılında da bir kazaya daha adını karıştırdı. Ukrayna Hava Yolları’na ait 737 Max tipi uçak, İran’daki kalkışından kısa süre sonra teknik arıza sebebiyle düştü. 167 yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmadı.

Bilet alırken iki kere düşünün derim 🙂

Dünya’nın En Hızlı Transatlantik Uçuşu Gerçekleştirildi

New York – Londra seferini yapan British Airways şirketine ait Boeing 747 uçağının Ciara Fırtınası sayesinde dünyanın en hızlı Transatlantik uçuş rekorunu kırdığı öğrenildi. Hava trafiği ile ilgili anlık bilgiler veren Flightradar portalının verilerine göre British Airways şirketine ait Boeing 747 uçağı, New York’tan Londra’ya kadar 4 saat 56 dakika gibi rekor sürede ulaştı. Portalın yayınladığı verilere göre önceki Transatlantik uçuş rekoru, uçuşları 4 saat 57 dakika ve 4 saat 59 dakika süren Virgin Atlantic şirketinin uçaklarına aitti.

İngiltere Prensi Harry ve Eşi Meghan Markle İngiliz Kraliyet Ailesi Üyeliğinden Çekilme Kararı

Çift, yazılı açıklamalarında: “Kraliyet ailesinin üst düzey üyeliğinden çekilmeyi ve mali açıdan bağımsız olmak için çalışmayı planlıyoruz. Bunu yaparken Kraliçe’ye tam desteğimizi vermeye devam edeceğiz.” dedi. Aylarca süren istişarelerin ardından bu kararı aldıklarını duyuran çift, vakitlerini İngiltere ve Kuzey Amerika arasında dengelemeyi planladıklarını vurguladı.

Prens Harry tahtta 6. Sıradaydı.

İngiltere AB’den Resmi Olarak Ayrıldı

Son birkaç yıldır gündeme gelip giden olay 2020 yılında ciddi ciddi yaşandı. AB içinde ayrılık şimşekleri halen çakmakta.

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği 47 yıl sonra biterken, Başbakan Boris Johnson yeni bir çağın şafağında olduklarını söyledi. İngiltere, 1973 yılında katıldığı AB’den yerel saate göre 23.00’da ayrılırken, ‘Brexit günü’ kapsamında hem devlet kurumları hem de özel kuruluşlar çeşitli kutlamalar yaptı. Bu kapsamda, başbakanlık binasına yansıtılan saatle geriye sayım yapıldı. Bazı hükümet binaları, İngiliz bayrağı renklerinde ışıklandırdı.

Kuzey Makedonya Nato’ya Üye Oldu

Kuzey Makedonya, NATO’ya katılmak için gerekli olan son üyelik belgesini imzaladı. Kuzey Makedonya’nın NATO’ya üyelik belgesini imzalayan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarowskiy, şu ifadeleri kullandı: “Bu belge ile, cumhurbaşkanı olarak, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Kuzey Atlantik Anlaşması’na katıldığını ve bu antlaşmanın tüm hükümlerine uymayı ve uygulamayı taahhüt ettiğini beyan ediyorum.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada ittifakın 30. üye ülkeyi karşılamaya hazır olduğunu söyledi. Kuzey Makedonya’nın kabul prosedürünün tamamlanmasının Kuzey Atlantik Konseyi’nin Dışişleri Bakanları düzeyindeki Nisan ayı toplantısında açıklanacağı öngörülmüştü, ancak koronavirüsün yayılması nedeniyle toplantı iptal edildi. Şubat ayında, Kuzey Makedonya Parlamentosu milletvekilleri ülkenin NATO’ya üyeliği için oy kullandı. Kuzey Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini üye ülkeler arasında en son İspanya onayladı.

Fransa Ülkü Ocaklarını Kapatacağını Açıkladı

Fransa, ‘Bozkurtlar’ olarak bilinen Ülkü Ocakları’nın ülkedeki faaliyetlerinin yasaklanacağını açıkladı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Ulusal Meclis Kanunlar Komitesi önünde yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda “Bozkurtlar” olarak bilinen Ülkü Ocakları’nın kapatılmasının kararlaştıracağını belirtti. Ülkenin Vienne kentinde 28 Ekim’de Ermenistan yanlısı gösteri yapan protestocuların A7 otoyolunu kapatarak işe giden Türklere saldırması sonucu çıkan olayda 4’ü Türk 5 kişi yaralanmıştı. Bu olayın ardından Lyon ve Dijon kentlerindeki Türkler, Ermeni göstericilerin şiddetine karşı yürüyüş düzenlemiş, polis Türklere biber gazıyla müdahale etmiş ve katılımcılara para cezası kesmişti. Bazı Fransız makamları ve siyasiler, Ermeni şiddetine tepki vermezken, yürüyüş yapan Türklerin sınır dışı edilmesi gerektiğini savunmuştu. Bu olaylarla beraber Fransız Hükümeti’nin ırkçı yaklaşımlarına bir yenisi daha eklendi.

Fransa Başbakanı Philippe Görevinden İstifa Etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe’in görevinden ayrıldığı duyuruldu. Philippe’in istifasının ardından Jean Castex, yeni hükümeti kurmak için görevlendirildi. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Eduard Philippe ile hükümetinin istifasını Emmanuel Macron’a sunduğu duyuruldu. Macron’un istifaları kabul ettiği belirtildi. Açıklamada istifaların sebebi ise belirtilmedi. Yeni bir hükümet oluşana kadar mevcut hükümetin görevine devam edeceği açıklandı. Philippe’in ardından Macron, Başbakanlık görevine Jean Castex’i atadı.

Sarı Yelekliler Protestolarına Yeniden Başladı

‘Bu benzinin fiyatı nedir başkanım’ dan halice bir olay. Halen devam etmektedir. Sarı yeleklilerin gündeme oturmuş başlıca bir eylemini göz önüne aldık.

2018 yılında başlayan ve covid-19 salgını nedeniyle duran sarı yelekliler protestoları kasım ayında tekrar başladı. Göstericiler Paris’teki Wagran Meydanı’nda toplanarak yürüyüşlerine başlamıştı. Metro seferleri durdurulan kentte Champs – Elysees Meydanı, güvenlik gerekçesiyle kapatılmıştı. Olaylarda 90 kişiye para cezası uygulanırken 134 kişinin de polis merkezinde gözaltında olduğu belitilmişti.

Japonya Uluslararası Yaz Olimpiyatları’nı 2021’e Erteledi

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, bu sene yapılması planlanan Yaz Olimpiyat Oyunları’nın koronavirüs salgını nedeniyle 2021’e ertelendiğini duyurdu. Çin’den başlayarak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle akıbeti tartışılan 2020 yaz olimpiyatları hakkında nihai karar sonunda verildi. 24 Temmuz – 9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılması planlanan oyunlar 2021’e ertelendi.

Japonya Başbakanı Abe Şinzo Görevinden İstifa Etti

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, ağustos ayında düzenlenen basın toplantısında sağlık nedenlerinden ötürü başbakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. 2006’da ilk defa üstlendiği başbakanlık görevinden bağırsak iltihabı nedeniyle 2007’de ayrılmıştı. Hastalığını yendiğini belirten Abe, 2012 yılında başbakanlık koltuğuna tekrar oturmuştu.

İranlı General Kasım Süleymani Öldürüldü

Herkesin aklına ‘acaba 3. Dünya Savaşı’nın çanları mı çalıyor’ düşüncesini sokan olay. Tabi sonrasındaki olaylar fazla politik olduğundan yazımızda değinmedim.

Irak devlet televizyonunun haberinde: “Haşdi Şabi basın kaynaklarına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Bağdat’ta havalimanı yolunda araçlarına yönelik saldırıda öldürüldü” ifadelerine yer verildi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak medyasında yer alan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü haberini doğruladı. Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı. AA’nın haberine göre; Irak yönetimi, Bağdat Havalimanı ve çevresine füze saldırı düzenlendiğini, ölü ve yaralılar bulunduğunu açıklamıştı. Ardından saldırıyla ilgili 8 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi verilmişti.

Dağlık Karabağ Savaşı

Kardeş devlet Azerbaycan’ın hakkı olan Karabağ’ı fethi. Tüm Türkiye olarak desteklediğimiz sayılı olaylardan bir tanesi. Şehitlerimizi rahmetle anar, Azerbaycan’a bu zaferinden ötürü tebriklerimizi sunarız.

Azerbaycan’a ait olan Dağlık Karabağ ile Dağlık Karabağ etrafındaki yedi rayonda Ermeni işgalini önlemek amacıyla 27 Eylül 2020 – 10 Kasım 2020 tarihleri arasında yaşanmış, kardeş devlet Azerbaycan lehine sonuçlanmış savaştır. Yaklaşık 5000 kişi hayatını kaybetmiştir. Azerbaycan ve Ermenistan, Vladimir Putin arabuluculuğu ile 2020 Dağlık Karabağ Ateşkes Anlaşması’nı imzalamıştır. Anlaşmaya göre Ermenistan güçleri aşamalı olarak bölgeden çekilmiştir. Rus barış gücünün çatışma bölgesinde 5 yıl süreyle bölgede bulunması kararlaştırılmıştır. Azerbaycan’a Ermenistan üzerinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne doğrudan kara bağlantısı sağlanmıştır. İlham Aliyev’in Paşinyan’a özel olarak hazırladığı video ülkemizde de trend olmuştur. Sizin için videoyu ekledik:

Kuzey Kore’nin Dev Balistik Füzeleri

Tüm dünyaya atar gider yapmasından tanıdığımız Kim Yong-un’un bahsettiği stratejik silahlardan biri.

Yönetimdeki İşçi Partisi’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları sırasında görülmemiş boyutlarda bir ‘balistik füze’ sergilendi. Kısa sürede dünya gündemine oturan bu haber ile ilgili detayları BBC’nin sayfasında bulabilirsiniz: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54508150

Biden ABD’nin 46. Başkanı Seçildi

ABD’de 3Kasım 2020’de yapılan seçim sonuçlarına göre Joe Biden, 270 delege sayısını geçerek ABD’nin 46. Başkanlığına hak kazandı. Demokratların seçimi kazanmasıyla birlikte Kamala Harris başkan yardımcısı oldu (ABD’nin siyahi ve kadın ilk başkan yardımcısı). Kasım 1942 doğumlu Joe Biden Beyaz Saray’a giden en yaşlı başkan ünvanının da sahibi oldu.

George Floyd’un Ölümü ve Black Lives Matter Hareketleri

George Floyd’un 25 Mayıs 2020 tarihinde polis memuru Derek Chauvin tarafından canice öldürülmesinin ardından ABD’nin beyaz nüfusun yüksek olduğu bölgelerde bile ırkçılık karşıtı gösteriler yapıldı. Protestocular Beyaz Saray’a kadar ilerledi. Black Lives Matter sloganıyla beyazı ve siyahıyla protestocular tüm ABD’de eylemlerini yaptılar. Dünya’nın çeşitli ülkelerinden de Black Lives Matter sloganıyla ırkçılık kınandı.

KKTC’nin Yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Oldu

AA’nın yayınladığı habere göre ikinci tur seçimlerinin kazananı 67.385 oy ve %51.74 ortalama ile UBP’nin adayı Ersin Tatar oldu. Rakibi bağımsız aday Mustafa Akıncı ise 62.858 oy ve %48.26 ortalama aldı.

Oruç Reis Göreve Başladı

2020’de yüzümü güldüren ve bizi gururlandıran bir olay. Şahsen çok mutlu olmuştum.

Türkiye’nin yerli ve milli gemisi Oruç Reis, 8 yıllık beklemenin ardından sonunda görevine başladı. Teknik özelliklerini sizin için anlatmaya çalıştık

Oruç Reis Gemisi’nde 55 mürettebat yer alıyor. Boyu 86, genişliği 22 metre olan gemi modern sevk ve manevra sistemleriyle birlikte, jeofizik, 2 ve 3 boyutlu haritalama, derin sismik, gravite (petrol yoğunluğu), manyetik sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme ile haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı sualtı aracının (ROV) yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipman ile donatılmış durumda. Gemide alınan verilerin işlenmesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi (anadeniz bilimi) ve biyoloji araştırma laboratuvarları yer alıyor. Gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti bulunuyor. Oruç Reis, petrol ve doğal gaz araştırmalarının yanı sıra kara alanlarımızın deniz altındaki devamlılıklarının izlenmesi bağlamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme sahip bilimsel araştırmalar da etkin şekilde görev yapabiliyor. Ayrıca, gemi ile deniz tabanından itibaren 15 bin metre derinlikteki jeolojik yapılar görüntülenebiliyor, modern uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ile bin 500 metre su derinliğindeki deniz tabanı ayrıntılı olarak izlenebiliyor. Ayrıca ROV ile deniz suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizler anında yapılabiliyor.

92. Oscar Ödülleri

92. Oscar Ödül Töreni’nde ödüle layık görülen kişiler, yapımlar ve kuruluşlar:

En İyi Film => Parasite (Neon)

En İyi Kadın Oyuncu => Renee Zelweger (Judy)

En İyi Erkek Oyuncu => Joaquin Phoenix (Joker)

En İyi Yönetmen => Boong Joon Ho (Parasite)

En İyi Orijinal Şarkı => ” (I’m Gonna) Love Me Again” Rocketman (Elton John ve Bernie Taupin)

En İyi Film Müziği => Joker (Hildur Guðnadóttir)

En İyi Uluslararası Film => Parasite

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu => Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu => Laura Dern (Marriage Story)

En İyi Orijinal Senaryo => Boon Jon Ho ve Han Jin Won (Parasite)

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı => Bombshell

En İyi Uyarlama Senaryo => Taika Waititi (Jojo Rabbit)

En İyi Animasyon => Toy Story 4

En İyi Görsel Efekt => 1917

En İyi Kurgu => Ford vs. Ferrari

En İyi Görüntü Yönetimi => 1917 (Roger Deakins)

En İyi Ses Miksajı => 1917

En İyi Ses Kurgusu => Ford v Ferrari

En İyi Belgesel => American Factory

En İyi Kısa Film (Animasyon) => Hair Love

En İyi Kısa Film (Live Action) => The Neighbor’s Window

En İyi Prodüksiyon Tasarımı =>  Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Kostüm Tasarımı => Little Women

En İyi Kısa Belgesel => Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl

Nobel Ödülleri

Konuyu çok dağıtmadan Nobel ödüllerini de size aktaralım:

Nobel Barış Ödülü => Dünya Gıda Programı

Nobel Edebiyat Ödülü => Lousie Glück

Nobel Kimya Ödülü => Emmanuelle Charpentier ve A. Doudna

Nobel Tıp Ödülü => Harvey j. Alter, Charles M. Rice ve Michael Houghton

Nobel Fizik Ödülü => Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez

Nobel Ekonomi Ödülü => Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson

Kobe Bryant Helikopter Kazasında Hayatını Kaybetti

Çocukluğumuzun efsanelerinden biri olan Kobe Bryant maalesef 2020’nin bizden aldıklarından sadece biriydi.

ABD’li ünlü basketbolcu Kobe Bryant’ın bir helikopter kazası sonrasında hayatını kaybettiği bildirildi. Kazada ölen 5 kişiden birinin Bryant’ın 13 yaşındaki kızı Gianna Maria olduğu doğrulandı. Dünyaca ünlü basketbol yıldızı Kobe Bryant ve dört kişinin ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bağlı Calabasas kentinde meydana gelen bir helikopter kazasında hayatını kaybettiği açıklandı.

Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Diego Armando Maradona Hayata Gözlerini Yumdu

Diego Armando Maradona dies

Ve bir efsane daha aramızdan ayrıldı. Diego Armando Maradona…

Ölümünden kısa süre önce beyninde pıhtı oluşmasından ötürü ameliyat olan Maradona, geçirdiği ameliyatın ardından hastenede tedavi sürecini atlatmıştı. Taburcu edildikten sonra kalp krizi nedeniyle 25 Kasım 2020 tarihinde 60 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Branton Tarrant’a Müebbet Hapis Cezası

Yaptığı katliamdan ötürü dünyanın nefretini kazanan bir isim. Irkçılığın saf halini temsil eden bir yaratık, Branton Tarranta. Yeni Zelanda’da yaptığı terör saldırısından beri onu tanıyoruz. Yaptığı yetmemiş gibi bir de aksiyon kamerasıyla görüntüye almıştı saldırısını.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye silahlı saldırı düzenleyerek 51 kişiyi öldüren Brenton Tarrant, çıkarıldığı mahkeme tarafından şartlı tahliyesiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu, ülke tarihinde verilen ilk müebbet hapis cezası oldu.

Mart 2019’da Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde yer alan iki camiye silahlı saldırı düzenleyerek 51 kişinin ölümüne sebep olan ırkçı şahıs, ağustos ayında çıkarıldığı Chrischurch Yüksek Mahkemesi tarafından şartlı tahliyesiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Beyrut Limanı’ndaki Patlama

Lübnan Beyrut'ta dev patlama: En az 70 ölü, 2700 yaralı!

Patlamanın görüntülerine ulaştığımızda hepimizde anlık bir duraksama oluşmuştu. Çok fazla ayrıntı vermeden size olayı aktarmaya çalıştım.

4 Ağustos 2020 tarihinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Beyrut Limanı’nda yıllar önce el konulan 2.750 ton amonyum nitrattan dolayı devasa bir patlama meydana geldi. Patlamanın sonucunda 204 kişi hayatını kaybederken 15.000’in üzerinde yaralı olduğu bildirilmişti. 300.000’in üzerinde insanın evsiz kaldığı patlamanın maddi zararı 10-15 milyar dolar olduğu belirlendi. Beyrut limanı 16 rıhtım ve 12 depodan oluşuyordu. Patlamanın şiddetini gözlemlemeniz için yazımıza bir video ekledik:

 

Laboratuvar Ortamında Üretilen Tavuk Eti

Singapur, ABD’li bir firmanın hayvanları öldürmeden laboratuvar ortamında ürettiği tavuk etinin satışına onay veren ilk ülke oldu.

Eat Just isimli firmanın, tavuğun kas hücrelerini çoğaltarak ürettiği etin restoranda satışı dünyada bir ilk olurken, bu adımın gıda sektöründe devrim yaratması bekleniyor.

ABD’li firma, ürünün satışlarını kısa zaman içinde artırarak daha fazla restorana ve süpermarket zincirlerine girmesini hedefliyor.

Eat Just CEO’su Josh Tetrick, laboratuvarda hayvan kas hücreleri kullanılarak yetiştirilen tavuk etinin Singapur’da üretileceğini belirterek, Singapur’un ‘bölgedeki üretimin merkezi’ olacağını söyledi.

Etin gerçek tavuk etiyle aynı tada sahip olduğunu ifade eden Tetrick, Singapur’daki yetkililerle ürünün satışı için yaklaşık üç yıldır görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

ABD başta olmak üzere dünyanın başka ülkelerinden de ‘temiz et’ satışına onay almak için uğraşan firmanın CEO’su, Singapur’u diğer ülkelerden ayıran faktörün ‘ileri görüşlülük ve titizlik’ olduğunu dile getirdi.

Her ne kadar doğru olsa da insanda değişik bir his uyandırıyor değil mi?

Bitirirken:

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sayfamızdaki diğer içeriklere göz atmayı unutmayın. Yorumlara açığız 🙂 🙂 🙂

 

Yazı yazmayı ve bu yazılar arasına fikirlerimden parçaları serpiştirmeyi seviyorum. Yazarlık tecrübemi bu blog üzerinde sizlerle paylaşmak benim için bir zevk.

5 Yorum

  1. Şükran Aslan Cevapla

    Her satırını heyecanla ve ilgiyle okudum. Özellikle gençlerimizin gündemi takip edip, doğru analizler yapabilmesi bizleri geleceğe dair umutlandırıyor. Gerçekten de gurur duydum. Tebrklerrr.

  2. Murat Muhtar Cevapla

    Böyle bilgilendirici sitede emeği geçenleri tebrik ediyorum. Çok beğendim. Başarılarınızın devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir