Rüyalar Gerçekte Kaç Saniyedir?

Rüyalar 7 saniye midir? Rüyalar kaç saniye? Bir zamanlar yaygın halk efsanelerinden biri en uzun rüyanın 7 saniye olduğu yönündeydi. Peki rüyalar gerçekte kaç saniye sürüyor?

rüyalar kaç saniye

Bu durumu incelemeden önce Lucid Rüya’nın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Rüya Gördüğünün Farkında Olmak: Lucid (Berrak) Rüya

Lüsid/Lucid/Berrak rüya, kişinin rüya gördüğünün bilincinde olması durumudur. 1968 yılında Celia Green tarafından açıklanan Lucid rüya kavramı belki birçoğumuzun başına ya da tanıdıklarımızın başına gelmiş bir durumdur. Lucid rüya görürken rüyanın işleyişini değiştirebiliriz veya gerçekte yapamayacağımız şeyleri bilinçli bir haldeyken rüya ortamında gerçekleştirebiliriz.

rüyalar 7 saniye midir

Lucid Rüya Nedir Öğrendik, Peki Kaç Saniye Bu Rüyalar?

Bunu kesin olarak açıklamak gerçekten de çok zor. Ancak Lucid rüya durumunda motor fonksiyonları karşılaştırarak bir kıyaslama yapmak mümkün görünüyor. Örneğin Lucid rüya durumunda iken spor yapan kişilerin gerçek hayatta yaptığı spor süreleri kıyaslandığında rüyada yapılan egzersizin gerçektekinden daha uzun sürdüğü gözlemlenmiştir. Bu süre hesaplanırken deneklerin göz hareketleri kullanılmıştır. Bunun sebebinin kaslardan bir geri bildirimin gelmemesi olarak düşünülüyor. Başka bir görüş de bunun kaslarla alakasının olmadığı, uyurken sinirlerimizin daha yavaş çalıştığı yönünde.

Nasıl Lucid Rüya Görürüm?

Lucid rüya görmek için farklı yöntemler bulunuyor. Genellikçe çoğu kişinin Lucid rüya görmesini sağlayan durum ise çoğumuzun bildiği Uyumsuz filminde gördüğümüz olaydır. Başına kötü olaylar kişi kendini bu rüya mı gerçek mi diye sorgularken buluyor ve bunun rüya olduğunu fark ediyor. O esnada ise bilinç uyanmış oluyor ve kişi rüyanın kontrolünü eline almış oluyor.

uyumsuz divergent

Lucid Rüyanın Riskleri Var Mı?

Lucid rüyanın uzun süreli etkileri henüz incelenmemiştir. Ancak ilk kez lucid rüya gören bireyler yepyeni bir psikolojik deneyim yaşadıkları için çeşitli duygusal değişikler gösterebilirler bu durum kendini diğer insanlardan farklı hissetme ve kendini diğer insanlardan izole etmeye kadar gidebilir. Hatta gerçeklikle rüyayı karıştırma gibi mental sorunlara zemin oluşturabilir(Bkz. Inception).

Sonuç

Eğer 7 saniyelik bir anı yaşarsanız rüya 7 saniye sürebilir ki bu çok zor bir ihtimal olarak görünmektedir. Dolayısıyla en uzun rüya da 7 saniye değildir. Hatta gerçekten daha da uzun sürebilir. Koltuktan kalkmamız gerçekte 3 saniye sürerken rüyada 5 saniye sürebilir.

 


Kaynakça:

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir